A hűvös, hideg időjárás beköszöntével sokaknak okoz panaszokat a hideg ekcéma. Az elváltozás kellemetlen bőrtünetekkel járhat, melyek a mindennapokat megnehezítik. Ha ismerjük a hideg ekcéma tüneteit, felkészülünk ekcéma ellen, hideg allergia ellen, mérsékelhetjük a panaszokat, vagy akár el is kerülhetjük azokat. A hideg ekcéma kezelése nemcsak a célzott bőrápolási készítményeket jelenti, de az immunrendszer erősítését, a megfelelő öltözködést vagy az ideális folyadék fogyasztást sem nélkülözheti. A hideg ekcéma kézen egy gyakran előforduló állapot, amely különösen télen okozhat komoly diszkomfortot az érintetteknek.
Mi az a hideg ekcéma?
Akkor nézzük is meg, mi az a hideg ekcéma! A hideg allergia vagy ekcéma főként az időjárásnak kitett testrészeken jelentkezik. Elsősorban az ekcéma kézfejen, arcon, de testszerte felütheti a fejét, térd, hónalj közelében vagy éppen a törzsön is.
Hideg ekcéma tünetei
Az ekcéma tünetei lehetnek:
-
- piros, száraz foltok a bőrön
- érdes tapintatú foltok, akár vöröses-barnás, szürkés színben
- apró göbök a bőrön, melyekből sérülés esetén folyadék szivároghat
- megvastagodott bőrterület, ami könnyen bereped
- apró hólyagok
- bőrpír, viszketés
- bőrszárazság
- pikkelyes bőr
Hideg ekcéma okai
Az ekcéma sokszor már gyermekkorban jelentkezik, akár örökletes tényezők, akár allergén, hormonzavar hatására, de például cukorbetegség esetén is gyakoribb az ekcéma.
Az ekcéma okai között a fentieken túl még az időjárási viszontagságok, a hideg, szeles idő, a benti, száraz levegő is szerepet játszik. A hideg idő felerősítheti az ekcémás bőr tüneteket.
Hideg ekcéma kezelése és megelőzése
- Az ekcéma, száraz ekcéma táptalaja a száraz bőr. Ezért nagyon fontos, hogy télen használjunk zsírosabb krémeket, kézkrémeket, testápolókat főleg az időjárásnak kitett felületeken!
- bent a lakásban, munkahelyen bátran használjunk hidegpárásítót, hogy ne legyen olyan száraz a levegő!
- ne legyen túl meleg a lakásban, mert az tovább szárítja az egyébként is száraz bőrt!
- fürdés helyett gyors zuhanyt vegyünk!
- minőségi, tápláló dermokozmetikumokat használjunk mosakodáshoz, zuhanyzáshoz, bőrápoláshoz!
- sok folyadékot fogyasszunk!
- figyeljünk az immunrendszer erősítésre, akár vitaminokkal, étrendkiegészítőkkel, ha a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást nem tudjuk tartani!
- D-vitamin bevitelre fordítsunk figyelmet!
- télen viseljünk kesztyűt, az arcba takarva sálat is, ha szükséges!
A patikákban vény nélkül kapható ekcéma elleni krémek elsősorban a hámosodást segítik és a bőr védekező funkcióját támogatják. Ha erőteljessé válnak a hideg ekcéma tünetei, kezelőorvosa szteroidos krémet is előírhat, ami már vényköteles.
Hidratáló krémek és testápolók
Az ekcémás bőr esetében nagyon fontos a megfelelő hidratálás. Ez nemcsak elegendő folyadékfogyasztást jelent, de gazdag, ápoló testápolók, kézkrémek használatát is.
Az ekcéma ellen a patikákban hideg ekcéma krémek, ekcéma elleni testápolók, ekcéma elleni mosakodók is kaphatóak, melyekkel hatékonyan kordában tartható a bőr védekezőrétege.
A kiszáradás ellen fokozottan kell védekezni annak, aki hajlamos az ekcémára, ezért jó, ha zuhanyozás után az egész test hatóanyagokban gazdag testápolókkal hidratálva van, a kezek vagy arcok pedig akár napjában többször is a hideg időszakban!
Mivel a hideg ekcéma kézen igen gyakori, a kesztyű viseléséről se feledkezzünk meg, hogy óvjuk a kezeket a kiszáradástól, kirepedéstől, kipirosodástól! Kerüljük az alkoholos kézfertőtlenítőket, inkább válasszunk egy langyos vizes kézmosást helyettük!